آخرین مطالب
10
امروز

زمین گرد نیست مسطح است !

زمین گرد نیست مسطح است !!! این جمله چه معنی دارد ؟!

داستان از جایی شروع می‌شود که خواننده‌ای به نام B.o.B در پیج توییتر خود به هوادارانش اعلام می‌کند زمین مسطح یا تخت است؛ درحالی‌که همگان باور به کروی بودن زمین دارند. جالب است بدانید باب تنها نیست و افراد زیادی او را در این تئوری همراهی می‌کنند!  در ادامه با گجت نیوز همراه باشید تا از جزئیات این تئوری بحث برانگیز مطلع شوید.

حدود ۲۰۰ نفر سرسختانه از این تئوری حمایت می‌کنند. سرپرست این گروه در مصاحبه خود با وبسایت Live Science توضیح می‌دهد :

ما هنوز با سوالات بی پاسخ زیادی مواجه هستیم. می‌توان گفت بیشتر اعضای جامعه ما، تصور مسطح بودن زمین را نوعی تمرین ذهنی، معرفتی شناختی می‌دانند؛ و منتقدان علمی تفکر ما را خودخواهانه و نفس‌گرایانه‌ی مبتدیانه می‌دانند. حتی تعدادی از اعضا طرح ما را خنده‌دار می‌دانند. با این حال، من بر شخصیت اعضای گروه واقف هستم و بیشتر ما به مسطح بودن زمین اعتقاد مستحکمی داریم.

برای مثال اعتقادات من از فلسفه درون‌گرایانه و مشاهدات شخصی خودم سرچشمه می‌گیرند.

ویدئوهای بسیاری درباره این طرح در YouTube به اشتراک گذاشته شده‌اند که چشمان شما را به شیوه‌های گوناگون به واقعیت باز می‌کنند. یکی از آن‌ها ویدئوی زیر است که در آن از clip art و محاسبات نادقیق ریاضی استفاده شده است :

اساسا زمین مسطح توسط جو نامرئی گنبدی شکل محافظت می‌شود که در کتاب عهد عتیق از آن یاد شده است؛ اما کوپرنیک، تمامی تصورات را برهم ریخت و با معرفی مدل خورشید مرکزی خود، جهانیان را به تعجب برانگیخت. طرفداران نظریه زمین مسطح اذعان به صحت محاسبات ریاضی وی دارند، اما به دلیل عدم وجود ابزار دقیق و تکنولوژی لازم، کسی سخن او را قبول نمی‌کرد. پس از سال‌ها، هنوز هم دولت‌های زیادی درحال تلاش برای اثبات نظریه کوپرنیک که در زمان خود به دروغ قرن معروف شده بود هستند.

rfizgcjoshlyq3qkfgrl

پس از آن‌که ایالات متحده و روسیه اقدام به پرتاب راکت‌های خود به فضا کردند، متوجه اشتباه خود شده و به شیوه‌های گوناگون برروی اشتباه خود سرپوش گذاشتند. در ۱۹۶۱ پیمان Antarctic بسته شد تا برای همیشه این اشتباه مخفی باقی بماند.

شایان ذکر است دیواره یخی واقع شده دور قطب جنوب نیز به کسی اجازه گشت و گذار و تحقیق را نمی‌دهد و تنها راه دریافت اطلاعات از آن، عکس‌های فضاپیماها و هواپیماهاست.

zzwmyoy6phchez78apye

NASA برای مخفی نگاه داشتن راز خود؛ عکس‌ها و ویدئوهای منتشر شده از زمین را تغییر می‌دهد و مشخصا مدرکی مطابق باورهای عمومی ارائه می‌کند. بنابراین، عملیات فضایی، فرود آمدن روی ماه و غیره همه و همه توسط ناسا دستکاری شده و حقیقت همچنان مخفی باقی‌ مانده است. همچنین پیش از آن‌که فضانوردان و کارکنان ناسا از چیزی خبردار شوند، سوگند یاد کرده‌اند که رازهای ناسا را برملا نکنند. پس خیال ناسا از بابت کارکنانش هم راحت است.

مقصران اصلی این دروغ‌های بزرگ و تحمیق مردم، مشخصا دو عامل هستند، ناسا و دولت ایالات متحده. تصور کنید؛ تمامی اطلاعاتی که درباره افزایش شناخت بشر از محیط زندگی خود شنیده‌اید دروغی بیش نبوده! مطالعات GPS دروغین، عکس‌ها و ویدئوهای دروغین فضایی، فرآیند نادقیق ماه‌گرفتگی و بسیاری از موارد دیگر که در مدارس سراسر دنیا تدریس می‌شوند پایه و اساس علمی ندارند.

اما چرا ناسا باید دست به چنین کاری بزند؟ آیا دلیلی بهتر از صرفه جویی مالی می‌توان یافت؟ اشتباه جلوه دادن واقعیت و فریب انسان‌ها، طبیعتا کاری بس آسان‌تر و کم هزینه‌تر از روبرو کردن آن‌ها با واقعیتی‌ست که سال‌ها بر آنان پوشیده بوده. دولت ایالات متحده نیز از این عمل ناسا پشتیبانی می‌کند، چرا که خود او باید متحمل هزینه‌های هنگفت ناسا شود.

انعقاد قرارداد با Matthew Boylan که هنرمندی بیش نبود، یکی از اشتباهات بزرگ ناسا محسوب می‌شود. مخصوصا هنگامی که تصمیم به رویارو کردن او با واقعیت گرفتند. بایلن غرور بیش از حد ناسا را دلیل مخفی‌کاری این سازمان بیان می‌کند. در مصاحبه‌ای با عنوان «کارمند ناسا از ایده زمین مسطح حمایت می‌کند»، بایلن می‌گوید :

اگر برای مدت بسیار طولانی به همگان بگویید زمین کروی‌ست و پس از سال‌ها، با استفاده از دستگاه‌های پیشرفته متوجه اشتباه خود شوید چه می‌کنید؟ آیا در جامعه جهانی اعتراف به اشتباه خود می‌کنید؟

با این وجود، هنوز نیاز به دلایل محکم‌تری برای اثبات مسطح بودن زمین داریم. اگر زمین مسطح باشد، دیگر کمیاب بودن نفت در برخی کشورها توجیهی ندارد و سهم ذخیره نفت کشورها تفاوت فاحشی نخواهد داشت. بحث دیگری که مورد توجه قرار می‌گیرد، به وجود آمدن فصل‌هاست. شاید تماشای شکل پایین بتواند شما را قانع نماید.

buuyfmsnnly2ebejws8m mms9xpsqeniplqnjpyip

اگر ما و همه جهان تحت نیرویی که شتاب جهانی نامیده می‌شود نبودیم، جاذبه زمین نیز توجیه چندانی در مدل زمین مسطح پیدا نمی‌کرد. همانطور که می‌دانید، زمین به همه اجسام نیرویی به سمت بالا وارد می‌کند که خلاف جهت نیروی وزن آن‌هاست. در مدل زمین مسطح، جاذبه‌ای وجود نخواهد داشت و تنها شتاب جهانی که برابر با ۹.۸ متر بر مجذور ثانیه است ما را برروی زمین حفظ می‌کند.

t4mn2yufnowbfmncayou

مطمئنا سوالات گوناگون بسیاری درباره تئوری زمین مسطح وجود دارند، که شاید این گروه قادر به پاسخ‌گویی همه آن‌ها نباشد. با این وجود، طرفداران این تئوری سعی در بیدارسازی افکار جهانی دارند. ممکن است تئوری زمین مسطح مطابق با واقعیت نباشد، اما گامی مهم برای از بین بردن تفکرات اشتباه قبلی برداشته شده است. به دنیای حقیقت، دوستان و طرفداران باب خوش آمدید!

نظر شما در مورد این تئوری چیست ؟!

منبع : Black Bag

۲۸۰ دیدگاه

 1. من دانشجوی فیزیک مولکولی هستم و بچه ها اینقدر با هم بحث نکنین.از سال 2014 گروهی از دانشمندان فیزیک استندفورد فرضیه ای رو روی کاغذ ثابت کردن که زمین کروی نیست و برای تحقیق روی فرضیه ی خود سیا بهشون اجازه ی تحقیق نداد!!!بله این شک الان در بین دانشمندان هست که کروی بودن زمین یکی از بزرگترین دروغ های تاریخ بوده و در مورد فصل ها هم این دارای توجیه معقولی هست

  (0)
 2. ناموسا متنو خوندم شاد شدم
  نظرا رو خوندم بیشتر شاد شدم خداوند خیرتان دهد😂
  اصن نه گرده نه تخت شبیه خربزس راحت شدین؟؟؟
  فقظ من چیزی که میبینم اینه که اونایی که میگن زمین تخته کلا از لحاظ فیزیک و ریاضی مغزشون تو تعطیلاته 😐
  مگه انحنای زمین چقدره ک شما بخوای یه کشتیو از بیست کیلومتری نبینی بره پایین زمین خیلی یزرگتر از این حرفاس..
  نمیدونم شایدم تخت باشه…
  اصن همچین بحث میکنین انگار زمین تخت یا گرد باشه یارانه بهتون تعلق نمیگیره😅

  (-1)
  • سلام اعدادی که من میگم بر اساس مقادیریه که خود زمین گردا اعلام کردن . مثلا قطر زمین 12293 کیلومتر . اگه این قطر زمین باشه بعد از یک کیلومتر دقیقا شانزده سانت میره پایین تر و بعد از دو کیلومتر میشه 72 سانتی متر و بعد از سه کیلومتر میشه 144 سانتی متر و در فاصله چهار کیلومتری میشه 256 سانتی متر . یعنی توی چهار کیلومتری دیگه یک آدم رو با دوربین نباید بتونی ببینی . ولی آیا اینجوریه؟ شما یک آدم رو با دوربین شکاری توی فاصله چهار کیلومتری راحت میبینید

   (0)
 3. لطفا یکی توضیح بده که شب و روز در زمین تخت جطور توجیه میشه.

  (1)
 4. یادمه حدود 7 یا 8 سال پیش از اخبار علمی فرهنگی خبری رو دیدم که میگفت مردم لندن و نیویورک بود اگه اشتباه نکنم از طریق یه دوربین بسیار قوی و از طریق ساحل راحت هم دیه رو نگاه میکردن

  (0)
 5. با سلام به همگی ……خدا وکیلی کاری به این کارا ندارم بخدا من دوره دبستان که بودم یه با به معلم کلاس پنجممون گفتم آقا اگه زمین گرده با توجه به جای ایران تو کره زمین پس ما چرا کجکی راه نمیریم چرا وقتی محققآ میرن قطب جنوب سرو تح نمیشن؟؟؟؟؟؟…؟؟.؟؟؟؟ ولی جواب نگرفتم

  (0)
 6. یکی از اصلی‌ترین اصول فیزیکی این است: هیچ مرجع مرجحی وجود ندارد. نتیجتا کرات منظومه شمسی و سایر منظومه های عالم مثل هم کروی اند ستارگان هم کروی اند فرقی بین اینها از بابت شکل نیست. زیرا اینها همگی تحت نیروی گرانشی شکل گرفته اند و این نیرو مرکزگرا است و معادلات این نیرو حاکم بر شکل گیری آنهاست. مشکل اصلی تخت انگاران عدم آشنایی با ریاضیات و فیزیک است.
  لطفاً سری به رصد خانه های شهرتان بزنید و یکبار هم که شده کروی بودن سیارات را از این وسیله نگاه کنید.
  در حال حاضر خورشید گرفتگی و ماه گرفتگی با دقت ثانیه در مکان های خاص با استفاده از مدلهای نجوم اندازه گیری میشود.

  (0)
  • سلام مگه نمیگید این حرفا بخاطر عدم آشنایی با ریاضی و فیزیک هست؟ حالا شما توی کدومش مسلط تری تا با هم صحبت کنیم؟ با هر کدومش بگی خیلی راحت با فرمول و منطقی تخت بودنش رو ثابت میکنم . ولی بهتره بجای زیر سوال بردن یک گروه و اثبات حرفت دلیل و منطق بیاری . ممنون

   (0)
 7. این نظریه خنده دار فقط اونایی رو میتونه گول بزنه که فیزیک نخونده باشن

  (0)
 8. خاصیت علم همینه . وقتی یه نظریه اثبات میشه دلایلی هم واسه ش ارائه میشه بعد از مدتی یه نظریه کاملتر با دلایل قوی تر و جدید جاشو میگیره و نظریه قبلی با تمام دلایلش به فراموشی سپرده میشه. با گذشت زمان علم چیزهای خیلی جالب تر و جذاب تری از گرد یا مسطح بودن زمین به ما خواهد آموخت. بهترین کار اینه که انعطاف پذیر باشیم و با چشم بسته از چیزی دفاع یا به نظریه ای حمله نکنیم. اینا همه تلنگره واسه کسانی که اهل تفکر عمیق و به دور از تعصب هستن

  (2)
 9. اقا یک سوال دارم حالا زمین کرد یا مسطح چ فرقی بحال ما میکنه ولی من در عجبم ک این اقیانوس پاسافیک یا ارام چجور میشه ک هم ب امریکا سااحل داره هم بازاپن نمیدونم یا اصلا هواپیماهای ک دارن از دبی ب مقصد لسانجلس میرن چرا از اسمان ایران رد میشن و ب سمت قطب شمال میرن ک فاصله کم بشه خوب یدفعه از اقیانوس اتلانتیک میرفتن دیگه حتما مال تنضیمات یاتا سازمان هواپیمایی جهانه خلاصه نمیدونم دیگه ما ک میگیم گرده بقیه هم نظرشون مورد احترامه

  (3)
 10. .ند آرزو میکنند که ای کاش در دنیا میان ما بیشترین فاصله بود تا هیچ گاه به هم نمی رسیدیم . ( آیه هم همین را میگوید ) دقت کنیم : بیشترین فاصله میان دو نقطه = دو مشرق ! یعنی دو نقطه را در زمین در نظر بگیریم. که دورترین فاصله را به هم دارند. جالب است که این دو هر دو مشرق نامیده شدند. به تعبیر علمی یعنی هم مدار صفر درجه ( گرینویچ ) مشرق است و هم دورترین مدار از گرینویچ ! و این یعنی زمین کروی و شبیه به آن است نه مسطّح غیر کروی …

  وَ الشَّمْسُ تجَْرِى لِمُسْتَقَرٍّ لَّهَا ذَالِکَ تَقْدِیرُ الْعَزِیزِ الْعَلِیم‏ [آیه 38 یاسین]

  ترجمه : و خورشید (نیز براى آنها آیتى است) که پیوسته بسوى قرارگاهش در حرکت است این تقدیر خداوند قادر و داناست‏…

  بررسی : بله اینطور هست.خورشید و منظومه شمسی هم در حال حرکت اند. این آیه هم ادعای ( کروی نبودن زمین ) را ثابت نمی کند.

  أَمَّن جَعَلَ الْأَرْضَ قَرَارًا وَ جَعَلَ خِلَالَهَا أَنْهَرًا وَ جَعَلَ لهََا رَوَاسىِ‏َ وَ جَعَلَ بَینْ‏َ الْبَحْرَیْنِ حَاجِزًا أَ ءِلَاهٌ مَّعَ اللَّهِ بَلْ أَکْثرَُهُمْ لَا یَعْلَمُون‏ [آیه 61 نمل]

  یا کسى که زمین را آرامشگاه قرار داد، و میان آن نهرهایى روان ساخت، و براى آن کوه‏هاى ثابت و پابرجا ایجاد کرد، و میان دو دریا مانعى قرار داد (تا با هم مخلوط نشوند با این حال) آیا معبودى به همراه خداست؟ نه، بلکه بیشتر آنان نمى‏ دانند (و جاهلند)

  اینکه زمین محل آرامش یا بهتر است بگوییم مایه ی آرامش است ( یا حتی خود زمین آرام است ) ، یعنی مسطح غیرکروی است ؟؟؟ آیا اجرام کروی نمی توانند آرام باشند ؟ یا مایه مایه باشند ؟؟؟

  (0)
 11. ا

  الَّذِى جَعَلَ لَکُمُ الْأَرْضَ فِرَاشًا وَ السَّمَاءَ بِنَاءً وَ أَنزَلَ مِنَ السَّمَاءِ مَاءً فَأَخْرَجَ بِهِ مِنَ الثَّمَرَاتِ رِزْقًا لَّکُمْ فَلَا تجَْعَلُواْ لِلَّهِ أَندَادًا وَ أَنتُمْ تَعْلَمُون‏ [سوره بقره آیه 22]

  ترجمه : آن کس که زمین را بستر شما، و آسمان را همچون سقفى بالاى سر شما قرار داد و از آسمان آبى فرو فرستاد و به وسیله آن، میوه‏ ها را پرورش داد تا روزى شما باشد. بنا بر این، براى خدا همتایانى قرار ندهید، در حالى که مى‏ دانید (هیچ یک از آنها، نه شما را آفریده‏ اند، و نه شما را روزى مى‏ دهند).

  بررسی : اولاً تشبیه آسمان به سقف ، یک تمثیل درست است. جو زمین مانع ورود بسیاری از امواج و اشعه های خطرناک می شود، پس محافظ اهل زمین است. همچنین واژه ی فراش در آیه به معنی بستر گسترده است. از همین روی به فرش ، فرش میگوییم . زمین واقعاً بستری گسترده است. اما آیا این به معنی غیرکروی بودن زمین است ؟؟؟ خیر. چه بسا اجرام کروی همچون زمین که هم بستر است و هم گسترده و در عین حال کروی هم هستند. گذشته از اینکه ممکن است سطح اجرام کروی نیز به وسیله فرش یا پارچه یا … گسترده و پهن شود.

  به راستی آیا تشبیه پوسته ی پرتقال به عنوان یک شیء کروی به فرش روی پرتقال جالب نیست ؟

  حَتىَّ إِذَا بَلَغَ مَغْرِبَ الشَّمْسِ وَجَدَهَا تَغْرُبُ فىِ عَیْنٍ حَمِئَهٍ وَ وَجَدَ عِندَهَا قَوْمًا قُلْنَا یَاذَا الْقَرْنَینْ‏ِ إِمَّا أَن تُعَذِّبَ وَ إِمَّا أَن تَتَّخِذَ فِیهِمْ حُسْنًا[آیه 86 کهف]

  ترجمه : تا به غروبگاه آفتاب رسید. و در نظرش مجسّم شد که خورشید در چشمه تیره و گل ‏آلودى فرو مى ‏رود و در آن جا قومى را یافت. گفتیم: اى ذو القرنین؛ آیا مى‏ خواهى (آنان) را مجازات کنى، و یا روش نیکویى در مورد آنها انتخاب نمایى؟

  بررسی : قرآن نمیگوید خورشید در چشمه ( یا دریا ) فرو رفت. بلکه میگوید ذوالقرنین چنین گمان کرد ! در نظر او چنین مجسم شد … یعنی قرآن تصور ذوالقرنین را بیان کرد.

  حَتىَّ إِذَا بَلَغَ مَطْلِعَ الشَّمْسِ وَجَدَهَا تَطْلُعُ عَلىَ‏ قَوْمٍ لَّمْ نجَْعَل لَّهُم مِّن دُونهَِا سِترًْا [آیه 90 کهف]

  ترجمه : ذوالقرنین حرکت کرد تا به خاستگاه خورشید رسید (در آن جا) دید خورشید بر جمعیّتى طلوع مى‏کند که در برابر (تابش) آفتاب، پوششى براى آنها قرار نداده بودیم (و هیچ گونه سایبانى نداشتند)

  بررسی : مطلع الشمس یعنی مشرق . کجای آن دلالت بر غیرکروی بودن زمین دارد ؟؟

  لَا الشَّمْسُ یَنبَغِى لهََا أَن تُدْرِکَ الْقَمَرَ وَ لَا الَّیْلُ سَابِقُ النهََّارِ وَ کلُ‏ٌّ فىِ فَلَکٍ یَسْبَحُون [آیه 40 سوره یس]
  ترجمه : نه خورشید را سزاست که به ماه رسد، و نه شب بر روز پیشى مى‏گیرد و هر کدام در مسیر خود شناورند …

  بررسی : منظور از شناور بودن خورشید در فلک خود حرکت آن همراه با منظومه شمسى و همراه با کهکشانى که ما در آن قرار داریم مى‏باشد چه اینکه امروز ثابت شده است که منظومه شمسى ما جزئى از کهکشان عظیمى است که به دور خود در حال گردش است. این آیه هم دلالت نمی کند که زمین کروی نیست.

  جالب است وقتی یکی از اسلام ستیزان از استدلال معقول برای اثبات توهمش عاجز میشود چنین دست و پا میزند :
  « با مدل مسطح زمین منطبق است زیرا از وجود شب و روز به طور همزمان در کره زمین که به علت چرخش کره زمین رخ می دهد پشتیبانی نمی کند و وجود این پدیده را رد می کند این ایه وجود اختلاف زمانی مناطق مختلف زمین را نفی می کند. »
  عجیب است که این افراد چگونه به زور سرنیزه میخواهند چیزی را به قرآن بچسبانند. اینکه در آن واحد شب از روز سبقت نمیگیرد. دلالت بر نظم می کند. ( یعنی این آیه در مقام بیان نظم حاکم بر جهان هستی است ) ابتدای خلقت شب بود و سپس با آفرینش خورشید، روز پدیدار شد. پس همواره شب قبل از روز است ( در هر افقی ) گذشته از اینکه آیه 40 معارج نشان میدهد زمین دارای مشارق و مغارب :» مشرق ها و مغربها است . یعنی یک نقطه میتواند مشرق ( اشراق گاه خورشید ) و نسبت به نقطه ای دیگر محل غروب خورشید باشد. که میتواند نشان دهنده وجود شب و روز به طور همزمان در کره زمین باشد. ( همزمان بخشی از کره زمین شب و بخشی دیگر روز باشد. گرچه شب مقدم بر روز است.)

  حَتىَّ إِذَا جَاءَنَا قَالَ یَالَیْتَ بَیْنىِ وَ بَیْنَکَ بُعْدَ الْمَشْرِقَینْ‏ِ فَبِئْسَ الْقَرِین‏ [آیه 38 سوره زخرف]
  ترجمه : تا زمانى که (در قیامت) نزد ما حاضر شود مى‏ گوید: اى کاش میان من و تو فاصله دو مشرق. بود چه بد همنشینى بودى‏…
  بررسی : اسلام ستیزان می گویند که این آیه با مدل مسطح زمین منطبق است زیرا اشاره به طلوع و غروب خورشید در یک نقطه دارد .
  پاسخ ما به این سخن عجیب و نادرست !
  همانگونه که روشن است وقتی بدکاران در قیامت به هم می رسند آرزو

  (0)
  • با درود.
   من فقط پاسخ آن بخش را میدهم که گفید : عجب است که این افراد چگونه به زور سر نیزه می خواهند چیزی را به قرآن بچسبانند.
   اینکه قرآنی که با زور شمشیر نه سر نیزه به ما تحمیل شد بایستی با زور شمشیر هم از ما جدا شود . چون هنوز شمشیر قرآن به غلافش بر نگشته و این یعنی جنگ اسلام با ایران ادامه دارد .

   (3)
 12. چرا دین اسلام و مذهب شیعه را انتخاب کردم ؟

  آیا قرآن زمین را مسطح (غیر کروی ) میداند ؟!!
  پاسخ :

  خیر . قرآن هیچ گاه زمین را مسطح ( غیر کروی ) ندانست.

  مقدمه :

  زمین آنقدر وسیع است که در هر قسمتی از آن قرار گیریم، سطحی پهناور برای ما تداعی می گردد. قرآن نیز بارها و بارها پهناوری و وسعت بسیار زیاد زمین را به عنوان نشانه ای محسوس و قابل درک به انسان ها یادآور شد تا از این رهگذر بشریت را به سوی یگانه خدای جهان آفرین هدایت کند. لیکن برخی از دشمنان لجباز بر اساس آیاتی از قرآن مدعی شده اند که الله تعالی زمین را غیر کروی دانسته است ! در این مقاله آیات مورد ادعای آنان را بررسی کرده و اثبات می کنیم که در هیچ آیه ای از قرآن ، زمین مسطح ِ غیر ِ کروی دانسته نشده است.

  نکته :

  1. دشمنان اسلام ، برداشت های سطحی خود را نقد می کنند، سپس می گویند : قرآن را نقد کردیم !!! این نیز از عجائب روزگار است.

  2. قرآن کتاب فیزیک و شیمی و ریالضیات نیست. بلکه کتاب هدایت بشر به سوی رستگاری مادی و معنوی است. پس نباید ازقرآن انتظار داشت که به حل معادلات ریاضی و فیزیک و … بپردازد. گرچه ممکن است قرآن مواردی از مسائل علمی را نیز بیان کرده باشد اما وظیفه ای بر دوشش نیست.

  بررسی آیاتی که برخی مدعی هستند بر غیر کروی بودن زمین دلالت می کند :

  وَ إِلىَ الْأَرْضِ کَیْفَ سُطِحَت‏ [ غاشیه : 20 ]

  ترجمه : و به زمین که چگونه گسترده و هموار گشته است؟

  بررسی : سطحت به معنی گستردگی همراه با همواری است. کجای آن دلالت می کند که زین غیر کروی است ؟ چه بسا اجرام کروی که به دلیل وسعت ، سطحش گسترده و هموار (صاف) است. ( توجه قرآن علاوه بر هموارهای زمین به ناهمواری های آن نیز اشاره کرده است : 27 فاطر )

  همچنین شاید برخی گمان کنند که « سطح » در اصطلاح نوین هندسی در مقابل کره یا قوس و … قرار می گیرد. اما باید توجه داشت که در ادبیات عربی این مسئله وجود ندارد. قرآن هم لزوماً قرار نیست از اصطلاحات دانشمندان قرن 21 استفاده کند !

  وَ اللَّهُ جَعَلَ لَکمُ‏ُ الْأَرْضَ بِسَاطًا [ آیه 19 نوح ]

  ترجمه : و خداوند زمین را براى شما فرش گسترده‏اى قرار داد .

  بررسی : این تشبیه است. اگر در مناطق جلگه ای ( که ناهواری وجود ندارد ) بنگریم ، زمین به واقع شبیه به فرشی گسترده است.و ابداً دلالت بر غیرکروی بودن زمین ندارد. علاوه بر اینکه اجرام کروی نیز قابل پوشانیدن ( با فرش و پارچه و … ) هستند.

  وَ یَوْمَ نُسَیرُِّ الجِْبَالَ وَ تَرَى الْأَرْضَ بَارِزَهً وَ حَشَرْنَاهُمْ فَلَمْ نُغَادِرْ مِنهُْمْ أَحَدًا [آیه 47 کهف ]

  ترجمه : و روزى را به خاطر بیاور که کوه‏ها را به حرکت درآوریم و زمین را آشکار و مسطح مى‏بینى و همه آنان [انسانها] را برمى‏انگیزیم، و احدى از ایشان را فروگذار نخواهیم کرد.

  بررسی : منظور از « بارزه » مسطح به معنی « غیر کروی » نیست بلکه به معنی « بدون پستی و بلندی » است. متأسفانه دشمنان اسلام بدون دقت در معانی کلمات عربی و صرفاً بر اساس تعابیر ازخودبافته قضاوت می کنند.

  الَّذِى جَعَلَ لَکُمُ الْأَرْضَ مَهْدًا وَ سَلَکَ لَکُمْ فِیهَا سُبُلًا وَ أَنزَلَ مِنَ السَّمَاءِ مَاءً فَأَخْرَجْنَا بِهِ أَزْوَاجًا مِّن نَّبَاتٍ … [ آیه 53 طه ]

  ترجمه : همان خداوندى که زمین را براى شما محل آسایش قرار داد و راه‏هایى در آن ایجاد کرد و از آسمان، آبى فرستاد، که با آن، انواع گوناگون گیاهان را (از خاک تیره) برآوردیم.

  بررسی : کجای این آیه دلالت بر غیرکروی بودن زمین دارد؟؟؟ در شگفتیم از برداشت های عجیب دشمنان اسلام از قرآن …

  أَ لَمْ نجَْعَلِ الْأَرْضَ مِهَادًا وَ الجِْبَالَ أَوْتَادًا [ آیه 6 و 7 سوره نبأ ]

  ترجمه : آیا زمین را محل آرامش قرار ندادیم؟ و کوه‏ها را همچون میخها ؟

  بررسی : باز هم در عجب مانده ایم که به راستی کجای این آیات دلالت بر غیرکروی بودن زمین می کند؟

  وَ الْأَرْضَ بَعْدَ ذَالِکَ دَحَئهَا اخْرَجَ مِنهَْا مَاءَهَا وَ مَرْعَئهَا [ آیه 30 و 31 نازعات ]

  ترجمه : و زمین را بعد از آن گسترش داد، و از آن آب و چراگاهش را بیرون آورد…

  بررسی : و ایضاً ! کجای این آیات دلالت بر غیرکروی بودن زمین دارد ؟؟؟ « دحیها » به معنی گستردگی پهناوری است. چه بسا اجرام کروی که سطحشان گسترده و پهناور باشد.

  وَ هُوَ الَّذِى مَدَّ الْأَرْضَ وَ جَعَلَ فِیهَا رَوَاسىِ‏َ وَ أَنهَْارًا وَ مِن کلُ‏ِّ الثَّمَرَاتِ جَعَلَ فِیهَا زَوْجَینْ‏ِ اثْنَینْ‏ِ یُغْشىِ الَّیْلَ النهََّارَ إِنَّ فىِ ذَالِکَ لاََیَاتٍ لِّقَوْمٍ یَتَفَکَّرُون‏ [ آیه 3 رعد ]

  ترجمه : و او کسى است که زمین را گسترد و در آن کوه‏ها و نهرهایى قرار داد و در آن از تمام میوه‏ها دو جفت آفرید (پرده سیاه) شب را بر روز مى‏پوشاند در اینه

  (-1)
 13. سلام نخند علی جان تا حالا از خودت پرسیدی چرا همیشه سفر ها به طور شرق و عرب سفر میکنن مثلا کوچ پرندگان از قطب شمال به جنوب چرا همیشه از روی روسیه وایران و اروپا وچرا از پشت این زمین کروی ندیدیم مستندی بسازند که از اون طرف کره زمین رفتن کفار همیشه با شک به گفته هاشون باید برخورد کرد مانند نظریه داروین اول میمون فسیل هست والانم هست وانسان همچنین ولی این نقاشیهای دروغی هیچ دلیلی ندارن الانم نمیگم این نظریه درسته ولی باید دید که این بی دینان به خاطر اینکه بگن این دنیا خود به خود به وجود اومده این زمین گرد رو در آوردن که اینم مانند بقیه سیاره هاست ولی این نظریه میگه زمین مرکز هستیه فیلمی از آسمان در شب گرفتن که تمام اجرام آسمانی دور زمین میچرخنداین طور دیده میشه حالا ببینیم چی میشه آینده مشخص میکنه ولی سکوت ناسا خیلی عجیبه!!!!؟

  (-1)
 14. دوستان بس کنید ، من اطمینان میدم که زمین گرده ، اگه گرد نیست پس چرا وقتی پرواز High Altitude داریم ، توی ارتفاع حدود 50000 فیت ، که نزدیک به سقف پرواز هواگرده ، اون انحنا رو میبینم ، حتما چشمای من عیب داره ، اگه عیب داشت که الان این هواگرد چند میلیون دلاری رو نمی سپردن به من

  (7)
  • رفیق نمیدونم سوار هواپیما شدی یا ن
   یه نگاهی به پایین بنداز اگه زمین گرده و اینکه میگن خورشید نمیدونم چن برابر زمینه خورشید رو باید از بالای ابر ها ببینیم ولی من خودم دیدم که خورشید از پایین ابر ها دیده میشه …………

   (-2)
 15. گالیله اثبات کرد زمین گرده وقتی اثبات گرد بودن زمین مد نبود

  (4)
 16. فقط یه چیزی
  چرا انقد بحث کردین یه بار نگفتین این لبه ی زمین مسطح کجاست؟
  یعنی واقعا میخواین بگین ک نمیزارن به لبه ی زمین برسیم؟حرکت نظامیه و …. از این چیزا؟؟
  شما میخوایید اینو ما قبول کنیم؟؟عجیبه.
  و یه چیزی اگه زمین مثل دیسکه….و خب میشه اگه به جلو حرکت کنی و مثل دیسک بچرخی برسی جایه اولت.خب اگه من بخوام به چپ حرکت کنم چی؟؟به نظرتون با این فرضیه به جایه اولم میرسم؟یا میرسم به لبه ی دیسک؟حالا اگه اون لبه دریا باشه چی؟نکنه میخوایین بگین که از کل لبه هایی ک پوشیده از آبه محافظت میشه؟میشه یه عکس از محافظینی ک دارن از لبه ی زمین ک پوشیده از آبه رو محافظت میکنن ارائه بدین؟

  (12)
  • چرا هنگاه مشاهده بخار پشت هواپیما بخارات به صورت قوسه
   بدلیل قوس زمین چون هواپیما فاصله با زمین را در یک اندازه تنظیم می کنه

   (2)
  • Mehrdad Jafarnejad:
   سلام دوستان عزیز
   ما عده ای از علاقه مندان به فضا و کیهان شناسی گروهی علمی ساختیم‌ با موضوع بررسی تخت یا کروی بودن زمین !!!🤔🤔
   آیا تشکیلات ناسا به دنبال فریب جهانیان است و دروغ می گوید؟!😱😱😒😒
   آیا عکس ها و فیلم های ناسا ساختگی و غیر واقعی ست ؟!😳😳
   آیا زمین واقعا تخت است؟!😏😏
   بیایید بررسی کنیم!!!

   اگر مایل هستید همراه ما باشید ، روی لینک زیر کلیک نمائید 👇👇

   https://t.me/joinchat/AAAAAEIkWupE_cfimPU3HA

   (-4)
  • دوست عزیز این نظریه شما درست ولی من به این فکر هستم که اگر زمین کروی هست باید یک شیب مشخص داشته باشه!
   وقتی شیب داشته باشه زمین همه آبها باید رو به پایین میرفتن پس چرا نرفته!؟؟؟

   (-8)
 17. این که زمین مسطح هست تا نبینم باور نمیکنم.یه نظریه هست میگه جهان ما دو بعدیه ولی ما سه بعدی میبینیم ینی ما موجودات دوبعدی هستیم مثل بازی های کامپیوتری شبهی از واقعیت

  (1)
 18. بشر 1000 سال قبل از میلاد میدونسته زمین کرویه بعد این بار دومه که توهم توطعه میکنین

  (3)
 19. اگه خورشید خیلی کوچکه و دور زمین میچرخه ، پس سیارات دیگه دارن دور چی میچرخن؟ هر کدوم برای خودشون یه خورشید دارن؟؟؟
  نور ماه اگه گرم بود جای تعجب داشت، علت این که نور خورشید گرمه وجود UV هست که در نور ماه بعلت انعکاس بطرز بسیار محسوسی کاهش پیدا کرده و تقریبا صفره پس عملا هیچ گرمایی نداره و علت اینکه تابش نور ماه باعث سرد شدن میشه اساسا این سوال غلطه چون نور ماه باعث سرد شدن نمیشه و این کاهش دمای محیط هست که باعث کاهش دمای اجسام میشه

  (1)
  • کی گفته که سیارات دیگ وجود دارن؟؟؟
   اگه قران خونده باشی نوشته که خدا همه دنیا رو برای انسان درست کرده اگه برا انسان درست کرده چرا انسان نمیتونه به سیاره های دیگ بره …….مثل این میمونه بابات بگه این خونه تواه ولی نذاره بری توش😂😂

   (0)
 20. همیشه انکار یه چیز خیلی ساده تر از اثباتشه
  اگه قرا بود زمین صاف باشه این همه ماهواره که اطرا ف زمین حرکت میکنن چرا دوباره سر جای اولشون بر میگردن؟اگه زمین صاف باشه باید تو هر طرفش یه پرتگاهی داشته باشه ولی کسی تا حالا چنین گزارشی نداده.اگه زمین کاملا هموار باشه تغییرات فصلی واب و هوایی معنا نداره

  (7)
 21. بعضی مسائل بسیار روشن و واضح هستند و عملا در ذهن مخاطب باهوش سریعا اثبات میشن.

  همه سیارات کروی هستن. چرا زمین مستثنی باشه؟
  ماه و خورشید کروی هستند
  بردار گرانش بر سطح زمین عمود هست و این فقط در جرم کروی امکان‌پذیر هست
  استوای سماوی منطبق بر عرض جغرافیایی ناظر روی زمین کروی هست
  تغییر ارتفاع ستاره قطبی در کشورهای مختلف منطبق با مدل هندسی زمین کروی
  آسمان متفاوت نیم‌کره شمالی و جنوبی زمین
  پروازهای کوتاه مدت در نیم‌کره جنوبی (مثلا از افریقا به استرالیا) که فقط در هندسه کروی امکان پذیر هست
  امواج اس و پی زمین‌لرزه که فقط در مدل کروی توضیح داده میشه
  تغییر میدان دید در فواصل مختلف زمینی که دقیقا بر هندسی کروی منطبق هست. (مثلا ارتفاع یک کشتی در آب)
  حرکت رجعی سیارات که فقط در مدل خورشید مرکزی توضیح داده میشه
  هلال سیارات داخلی که فقط در مدل خورشید مرکزی توضیح داده میشه
  معکوس شدن نیروی کوریولیس در جبهه‌ها هوا در دو نیم کره زمین
  عدم مشاهده همزمان خورشید در تمام سطح زمین (پس قطعا زمین فرم هندسی سه بعدی داره)
  مشاهده سایه زمین بر روی ماه در زمان ماه‌گرفتگی که به شکل منحنی ظاهر میشه و تصویر یک کره رو نشون میده.
  تغییر در موقعیت ستارگان نزدیک بخاطر اختلاف منظر شش ماهه مدار زمین به دور خورشید
  میل محوری زمین و پیدایش فصول
  حرکت تقدیمی محور زمین
  ارتباطات ماهواره‌ای زمین ثابت که فقط در فرم هندسی کروی امکان‌پذیر هست

  و صدها دلیل دیگه…

  (12)
  • گل گفتی Sam عزیز .. کسی که خوابه رو میشه بیدار کرد ولی کسی که خودش رو به خواب زده نمیشه .. به این گونه افکار باید گفت افکار دایی جان ناپلعونی .. افکاری که برای اثبات نظر خودشون به هر دلیل و منطق پوچی که میتونن دست میندازن .. من با دلایل علمی کاری ندارم .. فقط چند تا نکته ساده
   توی دنیای کنونی مگه فقط آمریکا و روسیه هستن که به علم هوا فضا دسترسی دارن که بخوان مدارک اثبات تخت بودن زمین رو کتمان کن در حال حاظر بسیاری از کشورها و بطبع بسیاری از افراد میتوانن به اطلاعات دست اول دست پیدا کنن و مطمعن باشید ساکت نگه داشتن همه این کشورها و افراد شاغل در علوم فضایی امکان نداره و کسی نیست که بدش بیاد با اراعه مدارک قاطع در خصوص تخت بودن زمین نام خودش رو درتاریخ ثبت بکنه .. چرا تا کنون افشاگران معروف دنیا مدارک قاطع و دندان شکنی اراعه نداند که زمین تخت هست و نه کروی ..بنظرم گاهی باید با منطق به موضوعی نگاه کرد …

   (3)
 22. اول این که صاف بودن یا نبودن زمین در زندگی شما هیچ تاثیری نداره و من در حدی علم ندارم که بخوام در این باره نطر بدم ولی اگه میگن زمین کروی هست پس اگر با یک هواپیما در یک مسیر مستقیم حرکت کنن در آخر باید به جای اول برسن و اگاهی ندارم ک آیا کسی همچین کاری کرده یا نه ولی به نطرم این میتونه جواب سوالو بده

  (0)
 23. “و زمین گرد است”
  – ابواسحق ابراهیم اصطخری (قرن پنجم و ششم هجری قمری )، مسالک و ممالک، به اهتمام ایرج افشار، تهران: علمی و فرهنگی، چاپ سوم، 1368، ص 9.

  (1)
 24. اگر زمین صاف بود نمیتونست توی فضا معلق باشه ( سیارات به این دلیل دور خورشید میچرخن که خورشید خاصیت خاصی داره و یکی از این خاصیت ها کروی بودن خورشید و سیاره هاست شما میگین بقیه اجرام دارن دور زمین میچرخن پس باید زمین کروی باشه) پس باید ی جا چسبیده باشه و اگرمیگید آسمون مثل طاق میمونه که روی زمینو پوشانده پس باید ی محلی باشه که زمین و آسمون به هم متصل هستند!! و ما میتونیم به آسمون دست پیدا کنیم…
  لطفا هروقت رسیدید اونجای زنگم به ما بزنید!!!

  (4)
 25. سلام.زمین گرده.اگه تخت باشه چگونه فصل بوجود میاد.اگه تخت باشه و جاذبه همون شتاب زمین باشه بس اخر زمین باید پرتگاه باشه.اگه صافه پس چرا نمیشه با دوربین توی دریا بیشتر ازچندکیلومترو دید؟

  (3)
 26. سلام
  همین ابتدا بگم که من تخت گرا نیستم!اما کروی گرا هم نیستم.
  جامعه ی انسانی بخاطر آسودگی خودش و برای اینکه فسفر کمتری بسوزونه و مغزش رو به فشار نزاره یه امری رو یاد گرفته به اسم تقلید.صرفا جهت آسودگی تن و مغز خودش!!!!!! از بچگی یاد گرفتیم هرچی شنیدیم بگیم بله همینطوره…وقتی خانم معلم بهمون میگفت 2+2 میشه 4،هیچوقت نپرسیدیم چرا میشه چهار!(این پرسش به نظر یکم بچگانه میاد اما در مقایسه با مغز یه کودک اول دبستانی سوال خوبیه) عکسها و فیلمای زیادی از زمین دیدید اما توجه کنید! فیلم های سینمایی هالیوود برای مثال gravity(جاذبه) زمین رو به شکل یه کره نشون میده دقیقا مثل همون فیلمایی که فضانوردان از زمین(واقعی) منتشر کردن.حالا یه سوال!؟آیا این بازیگران هالیوود این فیلم رو واقعا در فضا فیلمبرداری کردن؟؟؟اگر نه پس حتمااا باید قبول کنیم که هالیوود توانایی این رو داره که زمینِ به اصطلاح کره رو به شکل کاملا واقعی انیمیشن سازی بکنه!!!مطمئنم دیوانه ترین انسان این رو قبول داره…پس وقتی ما به توانایی بشر برای ساخت همچین فیلمی آگاهیم چرا یکککک بار پیش خودمون فکر نکردیم که ممکنه فیلم فضانوردان از زمین واقعی دروغ باشه؟؟؟؟؟؟سگ هارو در نظر بگیرید که هرجور تعلیمشون بدی همون رو یاد میگیرن و بعدا تکرار میکنن یا طوطی خودش صداهارو تقلید میکنه و به تکرارش میپردازه!فرق انسان با حیوان چیه؟؟؟؟در علم منطق و فلسفه تعریف انسان حیوان ناطق یا متفکر هستش ننننننهههه مقلللللد پس یاد بگیرید که تفکر کنید چون اگر اینکار رو نکنید دیگه اسمتون انسان نیس و در ضمن به سخره گرفتن عقاید اصلا در شان و منزلت انسان عاقل و بالغ نیییییییست!
  در بعضی جهات نظرات کروی گرا هارو قبول ندارم و در بعضی دیگر نظرات تخت گرا هارو و فقط زمانی میتونم ی چیزی رو باور کنم که با چشم خودم ببینم و درک کنم.
  اون دوستمون که گفته بودن هرکسی در حرفه ی خودش صاحب نظره؛گل گفتن.لطفا کسانی که هیچ علمی از ریااضی و فیزیک و نجوم ندارن نظرات گرانبهاشون رو برای خودشون نگه دارن و فسفر ذخیره کنن.بنده هم هیچ علمی از فیزیک ندارم(فوقش در حد دیپلم ریاضی) و فقط نظراتم رو در حیطه متافیزیک(فلسفه)ارائه دادم.
  ختم کلام!

  (21)
  • درسته که میتونن تصویر کره ی زمین رو بصورت جلوه های ویژه بازسازی کنن اما انگار فراموش کردین افرادی هستن که به راحتی تصویر واقعی و ساختگی رو از هم تشخیص میدن.

   (5)
  • من یه چیزی که به مغز کوچیکم رسید اینه که بابا اینا میگن زمین دیسکی شکله نمیگن که پسنی و بلندی هم نداره غیر از اینه خوب یه سری از این سوالات به خاطر پستی و بلندیه زمینه در ضمن اگه این سوال پیش بیاد که لبه زمین کجاست خوب شما بگید لبه جهان کجاست؟؟این جهان باید یه آخری داشته باشه یا نه؟من امروز این نظریه رو که خوندم یه سری سوالا تو مغزم بود در جورد قبله که اگه زمین کروی باشه ما رو به فضا نماز میخونیم نه کعبه .یا وقتی خدا میگه اصل کعبه تو آسمان 4 بالای سر کعبه هست این با نظریه کروی زمین جور نیست ..نمیدونم به هر حال یه زمانی هم مردم فکر میکردن زمین رو شاخ گاوه شاید واقعا زمین گرده مسطحه پایین و بالا داره اما مرکز نیست و به خاطر همین تفاوتش زمین شده و قابل زندگی..چی بگم

   (-1)
 27. دوستان واسه اطمینان از اینکه زمین تخت هست یا گرد به این کانال برین
  @zamin_takht
  هم فیلم داره هم عکسهایی واسه اثبات علمی و قرآنیه زمین تخت

  (-4)
 28. 😐
  ….و دیگر هیچ

  (-1)
 29. داداش معلوم نیست اینا چی میزنن! همه گراس میزنن میرن فضا این میزنن تو زمین موندن!:D

  (4)
 30. سلام من یه سوال از کسانی که میگویند زمین صافه دارم؟
  شما میگید زمین مثل یک سکه ست.پس یعنی زمین پوسته-گوشتهوهسته نداره.پس مواد مذاب از کجا میان؟؟؟؟اتش فشان ها از کجا اتیش در میارن.{1}
  چرا تو تهران خورشید دیر تر غروب میکنه تا شهر های جنوبی مثل بندر عباس و ساعت گفتن اذان فرق داره؟؟

  (6)
  • در این نظریه لایه های زمین شناسی در جای خود باقی هستند، یعنی زمین دو بعدی مسطح نیست… حتا ممکن است هسته ی مگنتیک زمین در لایه های زیرین جاری باشد… اما شکل زمین کروی نیست
   در ضمن شهرهایی که در یک طول جغرافیایی هستند دارای طلوع و غروب همزمان هستند و اذان و ساعت در شهرهایی که نسبت به هم در شرق و غرب هستند یکسان نیست و این به جنوبی بودن شهرها نسبت به تهران مربوط نیست

   (4)
  • دوست عزیز در مورد زمین مسطح یکم مطلب بخون کلیپ ببین. این نظریه خیلی قوی تر از ایناست که با این سوالات پیش پا افتاده زیر سوال بره.من خودم نظریه زمین مسطح رو قبول ندارم اما برای بیشتر حرفاشون دلیل علمی دارن.

   (-4)
 31. از اول هم شک داشتم. می دونستم زمین صافه و یه عمره به ما دورغ گفتن. کار کار انگلیساس. با همکاری صهیونیست ها و فراماسون ها و شیطان پرستان و ضد انقلاب ها و سازمان سیا و کا گ ب و ام آی سیکس و گشتاپو یا انجمن سری شهسوارن معبد و گروه 300 و یهودیان بنی قریظه. مرگ بر آمریکا مرگ بر اسرائیل مرگ بر منافقین و صدام مرگ بر ضد ولایت فقیه مرگ بر آل سعود مرگ بر استاد رائفی پور

  (-1)
 32. زمین صافه تمامممممم

  (-6)
 33. زمین صافه؟؟؟
  توی یکی از کامنتها خوندم دوستی گفته بود میتونه ثابت کنه جمس مسطح ثبات حرکتی در فضا نداره، حرفش کاملاً درسته…
  به دلیل نیروی گریز از مرکز اجرام آسمانی اجباراً به شکلی از زیر مجموعه دایره ها تبدیل میشن، مثل بیضی که زمین ما هست…
  طرفدارای زمین صاف خودشون از به قول خودشون کوه های یخی دور زمین به نام قطب یاد میکنن، اگر زمین صاف باشه پس لبه های زمین نمیتونه قطب باشه حتی با نظریه اجتماع الکترون و بار منفی که در لبه های به عنوان مثال یک الکتروسکوپ جمه میشن…
  حتی اگر دقت کنید تمام منظومه هایی که تا حالا کشف شدن مثل راه شیری حرکتشون به صورت دورانی و دایره واره…
  بخاطر همون نیروی پرتاپ اولیه از بیگ بنگ که زمین صافی ها بهش اشاره میکنن…
  به همین دلیل هم قرآن در سوره مبارکه زمر آیه 5 گفته که خورشید و ماه در حال حرکت هستند…
  کل جهان هستی در حال حرکته…
  خورشید هم به دور خودش میچرخه ضمناً…
  ماه هم به این دلیل فقط یک طرفش رو میبینیم چون ماه به دور خودش نمیچرخه و فقط به دور زمین میچرخه…
  دلیل حضور ماه و خورشید در روز هم به دلیل جابجایی ماه در مدار مورب به دور زمینه…
  ستاره شمال هم ثابته چون جزء اون دسته ستارگانیه که زاویه اش نزدیک به قطب شماله، اصلاً بخاطر همین اسمش ستاره شماله…
  و این نکته هم باید گفته بشه که زمین نسبت به خورشید زاویه داره، منظورم اون شکل سیبزمینی وار زمینه…
  دلیل حرکت بیضی شکلش به درو خورشید هم همین زاویه اس که با نیروی گریز از مرکز درگیره…
  یه نکته، علم چیست؟؟؟
  قرار دادهایی که بشریت برای خودش ثبت کرده که درکش از محیط پیرامون براش قابل ثبت و درک و اندازه گیری باشه…
  حالا جالبیش اینجاست که زمین صافی ها با قوانین علمی که همش بر اساس کروی بودن زمین و علم جاذبه تنظیم شده، میخواد ثابت کنه که زمین صافه…
  آزمایش و عکسبردا ی هایی هست که انجام دادنش خیلی راحته و خیلی ساده میشه فهمید که زمین گرده…
  اگر زمین صاف باشه مثل سکه پس تا الان توی این اسرار لو رفته ای که بهش استناد میشه چرا هیچ چیزی از پشت زمین لو نرفته؟؟؟
  میگید زمین عمق داره؟؟؟
  احسنت پس اگر به عمق استناد بشه زمین مثل سکه نیست، یا مکعبه یا مخروط، که در هر دو صورت طبق نیروی گریز از مرکز نمیتونه حرکت ثابتی توی فضا داشته باشه و در نتیجه حیات ثابتی هم وجود نداره…
  مخروط رو که اصلاً فکرشم نکنید چون هیچ جوره نمیشه ثابت کرد که چرا از یه طرف صافه از یه طرف مخروط شده…
  مکعب هم اگر باشه پس شش وجه داره و ما فقط یک وجه رو میشناسیم؟؟؟
  با عقل جور در نمیاد…
  در مورد مقایسه آب و کوه و اتمسفر هم که چرا جاذبه ماه تاثیرش روی موارد فرق میکنه بگم که این قیاس اصلاً درست نیست چون چگالی و مبدا اتصالشون و جرم و حجم مواد تشکیل دهنده این موارد باهم متفاوته…
  پس خیلی منطقی تره که زمین رو مشتقی از دایره بدونیم تا سطح صاف…
  به نظر من زمین صافی ها درگیر دعوا و جنگ سرد و طنازی کردن ابر قدرتها برای همیدگه شدن…
  امیدوارم هرچه زودتر حقیقت هرچی که هست برای همه روشن و متجلی بشه…
  یا حق…

  (14)
 34. جالبه انسان های مذهبی اعتقاد به صاف بودن زمین دارند و به قرآن و احادیث استناد میکنند! و بقیه را هم کافر میدانند! از همینجا میشه فهمید مذهبیون از قشر متحجر هستند و کافر ها از دانشمندان!

  (-7)
 35. مهیار همه چی دون

  دارن مخالف قران حرف میزنن عین دیم تا دوباره قدرت رو دستشوت بگیرن مثل قدیما که تو ارو پا اعدام میکردن ناسا سکوت کرده چون اگه حرفی بزنه سریع رد میکنن وضایع می کنن . هرچی ابو ریحان بیرونی و ارسطو و غیره همه چرت و پرت گفتن شما هم گول خوردید آفرین.زرشک کیلویی چنده؟

  (-2)
 36. بزار خودمو راحت کنم.اقا جان زمین گرد و کروی هست این چرندیات تو مغز من نمیره

  (7)
 37. اگه زمین مسطح هست پس چرا تو این عکس هایی که از زمین هست فقط دوتا قاره از بین 5قاره معلومه

  (6)
 38. مطلب مهمی که وجود داره اینه که در این سایت افرادی نظر می دن که گردی یا مسطح بودن زمین هیچ تاثیری در زندگیشون ایجاد نمی کنه باز اگه یه مهندس هوا فضایی چیزی بودن یا مثلا کسی که می خواد موشک نقطه زنی بسازه عیبی نداشت یکی نیس بگه آخه آدم حسابی تویی که ادعا میکنی فلان طرف سر این یکی ها رو کلاه گذاشته و حرفاش دروغه مثلا اگه ثابت کردی زمین مسطحه می خوای چه گلی به سرت بزنی بهتر نیست به جای طرح مسائل متفرقه و فرافکنی افکار عمومی ، حقوق های نامشروع رو از مدیران نجومی پس بگیری و به ملت برگردونی ، بهتر نیست ملت به جای فکر کردن به این مسائل حواسشونو جمع کنن طرف حسابشونو بشناسن ببینن به کی رای میدن تا شاهد این نباشن که تو مجلس به طرح شفافیت حقوق ها رای داده نمیشه بهتر نیست ملت به جای فکر کردن به این مسایل فکر کنن ببینن به کی رای بدن تا دوباره پشیمون نشن ؟
  الان مشکل ملت وضع معیشت و حقوق های نجومی و برجامه نافرجام و اقتصادشونه یا گردی و مسطح بودن زمین ؟

  (3)
  • سلام،اگر مشخص بشه که زمین صافه و تا به حال به ما و تمام مردم دروغ گفته شده،دلیل خیلی از دشمنی های سایر کشورها با ایران معلوم میشه.میگید چرا؟به این مسئله توجه کنید.چرا بین این همه کشور با این همه دانشمند فقط ایران و چند کشور دیگه هستن که تکنولوژی صنعت موشکی رو به دست اوردن و موشک تولید کردن؟؟فرض کنید تمام اطلاعاتی که به کشورها درمورد زمین کروی داده شده درست باشه،پس باید دست کم اکثریت کشورها موشک تولید کنند.اما نمیتونن.چرا؟یه دلیل ممکنه این باشه که علمی که در اختیارشونه صحت نداره و با واقعیت مطابق نیست.حتما تا به حال امتحان کردند اما با شکست مواجه شدند.
   بنده به تازگی نظریه زمین مسطح رو شنیدم.و هنوز بهش معتقد نیستم.

   (-4)
 39. با سلام متاسفانه ما هنود عادت دارین به دگراندیشان با بی ادبی حمله کنیم که یکی إز دلائل عقب ماندان ماست. بنده یک ارشیتکت ساکن ألمان هستم. همینقدر بگم که تکلیف ما با طالبان روشنتر هست تا با دانشمندان. متاسفانه آنقدر اطلاعات دروغ به خورد مردم میدن که شنیدن صاف بودن زمین برأی من عجیب نیست. هر وقت تونستید به قطب جنوب برید متوجه صاف بودن زمین میشوید ولی ممکن نیست چون نیروهای نظامی جولوی شما رأ میکیرند.
  هیتلر به قطب جنوب لشگرکشی کرد. بعد إز جنگ جهانی نوبت به امریکا بود و پس إز ان أین منطقه قرنطینه شد. چهرا؟؟؟
  چهرا دور ارتفاعات سردته إز سطح زمین هست؟؟؟ مگر به خورشید نزدیکتر نیست؟؟
  در سفری در تابستان به یونان توجههم به سرمای خارج هواپیما جلب شد.۶٠ درجه زیر صفر ، ما که خیلی به خورشید نزدیک تَر بودیم بالآی ابرا
  چهرا خارج إز جو تاریک هست و نزدیک به صفر مطلق مگر خورشید بیرون جو خاموش میشه ؟؟
  و سوالاتی در مورد جاذبه و غیره که با انچه به ما یاد دادن جور در نمیاد.
  شاید خورشید فقط أشعه میفرسته و أصلا سوزان نیست
  مهم اینکه که یاد بکریم مثل بچهگیمون بگیم چراااااااا؟
  ۵٠ سال کوه جلومونه نمیگیم چرا برف کوه دیرتر أب میشه.
  برا همین در مورد إیدز و سرطان و غیره راحت بهمون دروغ میگن جون میدونن مردم حداکثر تا صفحه تلوزیونشونو میبینن.
  اکثر ادمهایی که میشناسم شخصیتشون توسط اطلاعات تلوزیون شکل گرفته
  هر چیز جدیدیرو در موردش فکر کننید ، حمله نکنیند،
  مهم نیست که إثبات کننید مهم اینه که سوْال مطرح کنید
  زمین میتونه صاف باشه ؟
  خورشید میتونه سردو تاریک باشه؟
  نفت شاید داره طَی پروسه ای تولید میشه أین همه بشکه نفت در روز مگر شوخیه؟
  إنسان أصلا میتونه إز جو خارج شه ؟
  مهم مطرح کردن سوْال هست،
  فقط اینطوریه که دولتها متوجه میشن که به شما نمیشه راحت دروغ بگن
  بمب أتم و بمه هسته ای و غیررو همین دانشمندا میسازن،. دروغ کفتن براشون کار سخنی نیست

  سالیانسال فکر میکردم نیروبی جاذبه چه نیروی جالبیه تمام ابها و همه چیز رأ نگه داسته حتی اتمسفر و ماه رو ،اینقدر قوی هست که با توجه به کرد بودن زمین هیچ چیز نمیریززه پایین، ولی ما به راحتی میتونیم بپریم بالا با به نیروی کم یا راه بریم، یه توب رو میزنیم زمین نمیچسبه به زمین میره بالا، با أین قدرت جاذبه باید همه چی بچسبه به زمین، أین مسائل نیروبی جاذبرو إز همه نیروها متمایز کرده بود، تا اینکه اولین بار در مرد زمین مسطح شنیدم اونوقت در یک ثانیه مشکل من با جاذبه حل شد،چون دیگه نیاز به جاذبه نداشتم،

  مهم مطرح کردن سوْال و فکر کردن برا رسیدن به نتیجس، هرچند ممکن تصورات من غلط باشه ولی سعی کردم إز زوایای دکیه به مسائل نکاه کنم نه انچه که تو مدرسه یاد گرفته،
  تو أین دنیا همه چی ممکن هست، فقط با مرگ شاید به همه چی عالم بشیم ، شایدددد

  سلامت باشید
  Mj Jamali

  (14)
  • احسنت عالی بود، زمین مسطح است،

   (-4)
  • در بیسوادی و چرت گفتنت همین بس که منفی ۶۰ درجه رو نزدیک به صفر مطلق می دونی.صفرمطلق منقی ۲۷۳ سانتیگراد!!!!!
   بقیه چرندیاتت پیشکش.

   مرده شور اون آلمانو رو بشورند که توی بیسواد آرشتیتکتش هستی.

   (-2)
   • یه مقدار از متن نمایش داده نشده بود و منفی ۶۰ با صفر مطلق کنار هم خوانده میشد و اشباه پیش اومد.
    ولی بازهم خاک براون سرت شاید خورشید خاموشه؟سوزان نیست؟
    مرده شور اون دانشگاهی که به تو مدرک داد.نور تا وقتی که به ماده ای برخورد نکنه تبدیل به انرژی حرارتی نمیشه . سیاره عطارد هم به همین دمای بالایی داره . نکنه عطارد هم وجود نداره!!.وقت مغز نداری و فکر میکنی بهتر این نمیشه!!کجا درس خوندی!

    (-3)
    • صرف نظر از این مسائل باید بگم بهتره رو خودت کار کنی که قبل از مطمئن شدن …….. باز نکنی به دیگران توهین کنی امثال شما بیشتر به تربیت صحیح نیاز دارن تا هر موضوع دیگه اساسی ترین موضوع گرد بودنو مسطح بودن زمین نیست فقدان منطق و شعوره امثال هادی هست که اول دهنو باز میکنن و بعد فکر میکنن ببینن چی گفتن
     ازتوکه تفاوت نقطه و صفر رو نمیدونی بیشترازین انتظاری نیست

     (5)
  • خیلی تعطیلی شما …. هر هزار متر از سطح زمین فاصله بگیری دما ۶ درجه سردتر میشه … معلومعه وقتی سوار هواپیما شی سردتر میشه … برف کوهها هم به همین دلیل دیرتر آب میشه … شما خودت قطب جنوب رفتی جلوتو گرفتن …؟؟؟ شر و ورا چیه میگید
   در مورد جاذبه هم جاذبه نیرویی که با توجه به وزن جسم فشار وارد می کنه حرفت خیلی مسخرس که با این فشار بایذ بچسبیم به زمین … سالیان سال بشر ر وی این زمین زندگی کرده عضلات بدن ما برای همین تکامل پیدا کرده و به این شکل در اومدم که بتونه به جاذبه غلبه کنه …
   من اول فک کی کردم این قضیه زمین صاف شوخیه اما گویا اسکل زیاد داریم

   (9)
  • یه سوال الان واقعا گفتی که ارتفاعات که به خورشید نزدیک ترن چرا سرد ترن؟

   (6)
  • وزن به جرم (جرم × نیروی گرانش یا 9/8= وزن) بستگی داره، شما جرم خودتو با ی کوه مقایسه میکنی؟!؟ حالا خودتون که جرم ناچیزی ندارید…جرم یه توپو چی؟! اونو با جرم کوه مقایسه میکنید؟!
   بهتره یکم در مورد نجوم و عدد های نجومی مطالعه کنید تا بفهمید برای خدا سخت نیست که روی یک جسم کروی با نیروی جاذبه همه چیزو نگه داره… ی مثال ساده براتون میزنم…
   دانشمندا اومدن اطلاعات درون یک DNA رو با چهار حرف نشون دادن و صفحه به صفحه پرینت کردن و شده 260 هزار صفحه…توجه کن فقط یک DNA تا در نظر بگیر چند میلیارد از این DNA ها تو بدن وجود داره…
   این فقط بدن من و توئه
   حالا آیه قرآن داریم که میگه« آیا آفرینش شما دشوار تر بود یا آسمان ها که آنها را خلق کردیم؟ بار دیگر نگه هیچ اختلاف و نقصی در آفرینش خداوند نمیبینی، در نهایت چشمهایت در حالی که شرمنده شده اند به سویت باز می گردند»
   حالا به نظرتون پهن کردن ی سطح و چیدن ی سری ماده روی اون هنره؟!؟ به نظرتون این خدا آفرینشش نباید بی نقص تر از چیزی باشه افراد طرفدار نظریه زمین مسطح میگن؟!
   سال پیش میلادی تکه گم شده از پازل قانون نسبیت نیوتن کشف شد… اگر شما چند جسم کروی سبک مثل رو توی یک پارچه بندازید که پارچه از چهار طرف کشیده شده باشه حالا ی جسم سنگین تر بندازید وسط پارچه توپ ها شروع به چرخش میکنن…اگه زمین صافه و مسطحه یقینا در فضا معلق نیستو ی جا چسبیده پس چ چیزی باعث میشه بقیه اجرام بالای سر زمین قرار بگیرند و در حالا چرخش باشن؟!
   حدود 1 میلیارد سال پیش انفجاری در کیهان رخ داده که موجش الان به ما رسیده و ثابت میکنه در اثر رد شدن این موج زمین داره به مقدار کمی منقبض و منبسط میشه…عدم وجود این موجود رو نمیتونید بگید چون در آزمایش های فوق پیشرفته در سه کشور امتحان شده و اثبات شده… حالا اگه زمین مسطحه پس این موج چرا حس نمیشه؟!
   ما آدم ها هم که روی این کره خاکی راه میریم موج بسیار ناچیزی بوجود میاریم که اگه زمین مسطح بود این به صورت واضح حس میشد…
   ی مثال دیگه:
   اگر سوار پر سرعت ترین جت دنیا که دوهزارو پانصد کیلومتر بر ساعته حرکت کنی 80 میلیارد سال طول تا کهکشان راه شیری رو دور بزنید (البته اگه به وجود منظومه و کهکشان اعتقاد داشته باشید).
   در کل میخواستم بگم سوال پرسیدن مشکلی نداره ولی سوال منطقی…اینارو گفتم چون میدونم ما بزرگ شدیم…یعنی تکنولوژی بزرگ شده دیگه دورانی نیست که بگی خورشید حجما 1 میلیون برابر زمینه بگن دروغ میگی توی آسمون مثل ی نقطه دیده میشه…رفتن و از نزدیک دیدن…تا وقتی خود شما وارد سازمان های فضایی نشدید و اونجا کار نکردید در مورد صحت حرفای اونا قضاوت نکنید…

   (4)
 40. صرف نظر از حماقت بی بدیل طرفدارنه کوته فکر این نظریه
  لطفا این مطلب رو بخونید:

  حدود سال ۳۵۰ پیش از میلاد ارسطو، دلیل قاطعی بر گرد بودن زمین ارائه کرد. موثرترین دلیل وی این بود که اگر کسی به طرف شمال یا به طرف جنوب مسافرت کند، در افق روبروی او ستارگان جدیدی ظاهر می‌شوند و در افق پشت سر او ستارگانی که قبلاً دیده می‌شدند، ناپدید می‌شوند. ارسطو همچنین دلیل می‌آورد که کشتیها در هر جهت که از ساحل دور شوند، ابتدا دکل آنها ناپدید می‌شود. همچنین مقطع سایه زمین بر ماه در هنگام خسوف، بدون در نظر گرفتن وضع ماه، همیشه به صورت یک دایره است. ارسطو می‌گوید همه این واقعیت‌ها فقط هنگامی می‌تواند درست باشد که زمین کروی باشد.

  در جهان امروز با این همه فناوری و اطلاعات میران حماقت ین ها از یک فردی در ۲۳۵۰ سال پیش هم بیشتر است
  یعنی اگر یک احمق به تمام معنا هم لب ساحل کیش بنشیند و دوستش با کشتی به سمت ساحل دبی برود کشتی دوستش کم کم در افق ابتدا پاینش و سپش قسمت بالا و دکلش محو میشود و این احمق با هیچ دوربین و تلسکوپ قوی نخواهد توانست بابای کردن دوستش در برج های ساحلی دبی را مشاهده کند.

  فقط به فکر فرو برید که میزان حماقت بشر در این زمانه هنوز چقدر بالاست

  (10)
  • چرا چرند میگی من خودم شخصا دیدم که با دوربین فوق زوم کشتی دوباره پیدا شده علاوه بر اون ماهواره هایی که در ارتفاع 60 هزار پایی هستن عکس زمین گرد میگیرن ولی مردمی که با بالون در ارتفاع 127 هزار پایی هستن زمین رو صاف میبینن بعدشم شما رفتی و ستاره های جدید رو دیدی?

   (4)
  • الان با دوربین های سوپر زوم میتونن همون دکل رو ببینن

   (5)
  • اخه من چی به تو بگم…..توو ساحل میشیگان میشه شیکاگو رو دید

   اگه زمین گرد باشه نباید بتونیم ببینیم

   (2)
 41. تو مدل گرد بودن زمین وقتی از دو سر زمین به ماه نگاه میکنید باید طبق قانون هندسی و ریاضی 2 تا تصویر مختلف ببیدی
  هیچ وقت امکان نداره که هر دو نفر یک تصویر یکسان دریافت کنند
  در صورتی که تصویر ماه همیشه یکسانه
  یکی توجیه کنه اینو مسائل دیگه ای هم هست میگم خدمتتون

  (7)
 42. چندی پیش با یکی از دوستان صحبت میکردم ایشون دراین زمینه با شوخی حرفهایی رو زد که صرفا جهت نشاندن لبخند به روی لبان شما دوستان خوب انعکاس میدم وخدای ناکرده قصد جسارت به هیچ کدام از شما بزرگواران رو ندارم ایشون فرمودند
  اینا راست میگن که زمین مسطحه و این مخ ماست که تاب داره و سرمون گیج میره و عالم دور سرمون میچرخه وما فکر میکنیم که دنیا گرده

  (2)
 43. جناب آقای علی محترم که سخنانت را با توهین شروع کرده وبه پایان رسوندی از شما سوال میکنم اینکه بنده گفتم مسئله علمی که به فیزیکدان مربوطه باید فیزیکدان جواب بده این واگذاری وظیفه به دیگرانه هرکس تخصص خودش رو داره ومن هم که تخصص فیزیک روندارم پس به خودم اجازه نمی دم غیر از تخصص خودم نظر بدم وشماهم که تخصص مسائل علمی حوزوی رو ندارید واصلا نمی دانید ونمی فهمید که علوم حوزوی چیه لطفا وظیفه خودتون ندونید که بزرگ تر از میزان تخصص و سرمبارک حرف زده وقلم فرسایی کنید که مردم به کنه عوام بودن شما در همه زمینها پی می برند خدا انشااله امثال شما را که معلوم است انسان خوبی هستید ولی کمی کنترل نشده صحبت می کنیدهدایت کند یک طلبه
  در پاسخ به آقای علی که مطمئنم انسان نیکویی است ولی کمی عجول و عصبانی امیدوارم ناراحت نشوند
  متن پایینی متنی است که ایشان درباره حرفهای حقیر ایراد نموده بودند

  علی
  ۱۱ مهر ۹۵ ساعت ۱۱:۵۵ در ۱۱:۵۵ ق.ظ

  آقای طلبه، پاسخش اینه که چون شما عادت دارید وظیفه اتون رو بسپارید به دیگران، حتی وظایف دینیون رو!!…. و دیگران هم هر جور که بخوان شما رو سرکار بزارن و گمراهتون کنن…. این روال شما برای این زمونه نیست مردم سوال دارند میخوان به جواب درست برسن و منتظر دروغ های دیگران نیستن!

  (0)
 44. اصلا کاری به تخت یا کروی بودن زمین ندارم ولی شما که میگید زمین کرویه چرا همش با توهین و مسخره کردن میخواید حرفتونو ثابت کنید؟

  (6)
 45. مشکل شما اینه که از بچگی با این فکر که زمین گرده و ماه گرفتگی اینجوری هستش و قطب جنوب فلان جاست و در تمامی از مراحل رشد اینا رو کردن تو کلتون ولی حالا بیایین و این فکرارو بندازید دور و جستجو کنید که زمین گرده یا مسطح.

  (4)

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*