آخرین مطالب
18
امروز
زندگی در زمین تخت

توضیح نیل دگراس تایسون درباره ادعای تخت بودن زمین: زندگی در زمین تخت چگونه است؟

آیا تا به حال از خود پرسیده‌اید که زندگی در زمین تخت چگونه خواهد بود؟ به راستی آیا این ادعای مضحک، اصلا امکان‌پذیر است؟ نیل دگراس تایسون توضیح می‌دهد!

همانطور که شاهد بودید، چندی پیش ایلان ماسک (Elon Musk) به عنوان بنیان‌گذار شرکت‌های اسپیس ایکس (SpaceX) و تسلا (Tesla) نسبت به ادعای زمین تخت گرایان واکنش نشان داد و گفت چرا در دنیا، هیچ بحثی در رابطه با تخت بودن سیاره مریخ مطرح نیست؟ کمی بعد از آن، نیل دگراس تایسون (Neil deGrasse Tyson)، استاد فیزیکدان آمریکایی، واکنش طنزی را به ادعای زمین تخت گرایان نشان داد. او با انتشار تصویر زیر در حساب توییتر رسمی خود، پدیده ماه گرفتگی از دیدگاه زمین تخت گرایان را به تمسخر گرفت. به راستی اگر زمین تخت بود، پدیده‌‌ای همچون ماه گرفتگی را چگونه باید توضیح داد؟

اگر زمین مسطح بود، تعداد بسیاری از فعالیت‌های روزمره ما تحت‌الشعاع قرار می‌گرفت. تخت بودن زمین نه تنها ماه گرفتگی را تغییر می‌داد، بلکه انجام بسیاری از ورزش‌ها و یا حتی رویش گیاهان را نیز دچار مشکل می‌کرد. به طور کلی می‌توان گفت که زندگی در زمین تخت ، تفاوت فوق‌العاده چشم‌گیری در مقایسه با زندگی در کره زمین دارد!

زندگی در زمین تخت چگونه است؟

احتمالا برای شما هم جالب است که بدانید تفاوت زندگی در زمین تخت با حالت کنونی شامل چه مواردی می‌شود. امروزه تصور کردن زمین به هر شکل دیگری به جز هندسه کروی، امری غیرممکن است! اما بخش قابل توجهی از تاریخ، انسان‌ها زمین را یک دیسک تخت تصور می‌کردند.

مفهومی که اجداد ما مورد نظر قرار نداده بودند، «گرانش» بود. اثرات گرانشی، کلید اصلی حل این معمای بسیار مهم است و با نگاهی دقیق به این مفهوم، می‌توان به کروی بودن زمین و یا تخت بودن آن پی برد. فایل ویدیویی زیر، زندگی در زمین تخت و تفاوت‌های آن با مدل کروی زمین را نشان می‌دهد.

در یک کره، کشش گرانشی تقریبا در تمامی نواحی یکسان است. ولی در یک دیسک تخت، رفتار گرانش با نزدیک شدن به لبه‌ها تغییر می‌کند. کشش گرانشی در مرکز زمین تخت ، درست مشابه با یک کره است. ولی زمانی که شما به سمت لبه‌ها حرکت کنید، کشش گرانشی زمین، رفتاری یک طرفه و عجیب و غریب رو از خود نشان خواهد داد.

این موضوع، بسیاری از ورزش‌های معمول و رایج در دنیا را به کلی خراب می‌کند! به عنوان مثال، یک توپ بعد از پرتاب منحرف شده و به طرف مرکز زمین تخت حرکت خواهد کرد. علاوه بر این، تفاوت در کشش گرانشی مرکز و لبه‌ها در مدل زمین تخت سبب می‌شود که پرتاب توپ‌ها به سمت بالا، در این دو ناحیه تفاوت چشم‌گیری باهم داشته باشند.

اما این مشکلات، تنها شروع ماجرا هستند. از آنجا که ساقه گیاهان برخلاف گرانش رشد می‌کنند، ساختارها در مدل زمین تخت شکل و شمایل عجیبی را به خود می‌گرفت. اگر زمین تخت بود، درختان همگی به سمت لبه‌های زمین رشد کرده و از مرکز زمین فاصله می‌گرفتند.

در مدل زمین تخت، حرکت به سمت لبه‌ها امری سخت و طاقت‌فرسا است. در واقع هر گامی که به سمت لبه‌ها برمی‌دارید، کشش گرانشی را قوی‌تر کرده و هر قدم نیازمند انرژی بیشتری خواهد بود. حال زمانی که به لبه زمین می‌رسید، کشش گرانشی مرکز درست مشابه با سقوط از یک ارتفاع بسیار بلند است! در چنین شرایطی حتی اگر بتوانید بر این کشش گرانشی غلبه کنید، تازه به حالتی قرار گرفته‌اید که در مدل کروی زمین با آن سر و کار داریم. همانطور که مشاهده می‌شود، در نقشه زمین تخت قطب جنوب در مرکز زمین قرار گرفته و قطب جنوب اطراف زمین را فرا گرفته است.

زندگی در زمین تخت

این رفتار عجیب گرانشی بر روی اقیانوس‌ها نیز تاثیرگذار است. اگر زمین تخت بود، تمامی منابع آبی به سمت مرکز زمین حرکت کرده و لبه‌ها خالی از آب می‌شدند. با این حساب، زمانی که شما به سمت مرکز زمین حرکت می‌کردید، رفته رفته به ارتفاع اقیانوس‌ها افزوده می‌شود و مرکز دنیا نسبت به سایر نقاط، شهری پرآب بود.

بنابراین، زمانی که یک سیب از درخت به زمین افتاد، مطمئن باشید که زمین کروی است؛ چرا که اگر زمین تخت بود، احتمالا سیب به صورت شما برخورد می‌کرد!

۱۸ دیدگاه

 1. این موضوع بر میگرده به رنسانس و گالیله و تقابل کلیسا با علم
  کتاب مقدس مسیحیان گفته زمین تخته
  یک مشکلیه بین خودشون ۳۰۰‌ ساله هنوز دارنش
  خخخخخ

  (0)
 2. کسایی که میگن زمین تخته رو باید فرستاد کره ماه تا از اونجا نظاره گر باشن…

  (0)
 3. من رفتم دستشویی همش بهش فکر میکردم اما نمیتونستم درکش کنم لطفا یکم مطلبو باز تر بکنید تا بتونم به عمق مطلب پی ببرم : )😂

  (-1)
 4. عجب اگرهایی… من که برام مهم نیست زمین تخت یا گرد من یه جیب پر پول میخوام و یه خیال راحت… راستی اختلاس درسته

  (-3)
 5. چطور امکان داره تو روز ماه گرفتگی بشه؟
  اون اشتادی که به تمسخر عکس ماه گرفتگی گذاشته
  اونم بیاد اینو توضیح بده

  (-1)
 6. از همه ی اساتید
  چه اونایی که فکر میکنن زمین گرده
  یا اونایی که میگن صافه
  یا هر شکلی که هست
  عزیزان
  چگونگی ماه گرفتگیه دسامبر 2011 تو امریکا رو توضیح بده
  همین

  (4)
 7. به نظرم زمین نه گرده و نه تخت هیچ کدوم زمین مکعبی شکل هستش😂😁😀

  (5)
 8. خدایی هرطور حساب کنیم زمین کرویه.
  یک راه ساده اینه که اقا مگر در دوران پیدایش سطح زمین مذاب نبوده؟!وما میدونیم که درسطح مایعات کشش سطحی وجود داره پس در نبود جاذبه مایعات به شکل کره در میاد واسه این شما اب بازی فضا نوردان تو ایستگاه فضایی رو ببینین متوجه میشین.زمین همونطور کروی میشه.

  (4)
  • دوستان اصلا قصد گرفتن وقتتون رو با این مزخرفات زمین تخت گرایان ندارم چون یک جهالت مدرن رو داره نشون میده ولی اثبات این مطلب که در زمین تخت مطابق ویدئوی بالا این اتفاق ها رخ میدن کاملا غلطه چون شما دارید قواعد فیزیک یک کره رو برای یک سطح صاف بست می دید در صورتی که مخالفها خیلی راحت میتونن ردش کنن و بگن که در زمین تختِ ما جاذبه در تمام نقاط به صورت یکسان در طول تمام سطح وجود داره نه در نقطه مرکز.

   (1)
 9. چقدر پرت هستن اونایی ک میگن زمین تخته بگو باو میخوام معروف شم تو خودتم جر بدی نمیتونی اثبات کنی زمین تخته …زر زدن دیگ…فعلا

  (4)
 10. چقدر پرت هستن اونایی ک میگن زمین تخته بگو باو میخوام معروف شم تو خودتم جر بدی نمیتونی اثبات کنی زمین تخته …زر زدن دیگ…

  (0)
  • شما اطلاعاتت از زمین کروی انقد کمه که بنظرم حرف نزنی بهتره. شما عمرا نمیتونید ثابت کنین زمین کرویه. هیچ عکس گرفته شده از زمین واقعی نیس. در زمین تخت گرانش و جاذبه ای وجود نداره. فقط لازمه که یه کشتی روی اقیانوس رو در استوا تجسم کنین و بهش فک کنین. خیلی احمقانه و خنده داره

   (0)
 11. زندگی شبیه همینه که الان هست اره در لبه های زمین گرانش بیشتره مثلث برمودا یا بهتر بگیم مربع برمودا واسهی این مضوعه

  همه همدست شدن دنبا رو تو جهل فرو کنن

  پر ابی نیز وجود نداره در زمینه تخت چون اب جمع نمیشه زیرش

  (-10)
 12. کل این موضوع فقط برای جلب توجه هست. اینا خودشون میدونن که زمین تخت نیست، اما میخوان با این کار نگاه بقیه رو به خودشون جلب کنن و به نوعی معروف بشن! اصلا دلیلی برای بحث کردن وجود نداره، چون آدم باید خیلی پرت باشه تا چنین ادعای خنده داری بکنه. اصلا به فرض اینکه زمین تخت هست، چه دلیلی داره که دولت ها این موضوع رو پنهان کنن؟! این همه فیلم و عکس از کره زمین همش ساختگیه؟ این همه کلیپ که کارکنان ایستگاه فضایی میگیرن و میذارن همش ساختگیه؟ اصلا ارزش نداره که آدم بخواد راجع به این موضوع ذهنش رو درگیر کنه چون همش در حد یک مسخره بازی و جلب توجه هست.

  (10)
  • این نظر شماست!

   (-9)
   • اگر خورشید از غرب طلوع کرد، اگر بالاتر از سیاهی رنگی بود، اگر کرگدن‌ها پرواز کردن، اگر خاور تو جیب جا شد، اگر روزی اومد که ایرانیا اختلاص نکردن، اگر پشه سلطان جنگل شد، اگر پشکل شیرینی شب عید شد، اگر روزی «اوه مای گاد»های صنعت پورن ذکر خطاب شد و چنتا اگر مثل این، اون روز میگم آره زمین تخته شمام راس میگی… تا اون روز، شما را به دیدن چارتا مستند و خواندن چند عدد کتاب دعوت می‌کنم.

    (8)

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*